• 0 głosów - średnia: 0
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
IB-System na RS-485
#1
Exclamation 
Wiadomości ogólne

Urządzenia IB – Tron oznaczone NW‑RS485 są przeznaczone do pracy w sieci, czyli potrafią komunikować się ze sobą wzajemnie lub z innymi urządzeniami podłączonymi do tej samej sieci.

Komunikacja urządzeń jest oparta o standard RS-485.

Właściwości
 • Możliwość połączenia urządzeń (różne modele i typy) w sieć lub kilka sieci
 • Do 100 urządzeń w ramach jednej sieci
 • Komunikacja RS-485
 • Dwużyłowa magistrala komunikacyjna
 • Nie wymagane dodatkowe zasilanie

Podłączenie

Z każdego urządzenia typu NW-RS485 wychodzą dwa przewody do komunikacji sieciowej

[Obrazek: ib-system_nw-rs485_01.png]

Urządzenia należy łączyć ze sobą równolegle lub szeregowo wg standardów RS-485.

Budując większą sieć zaleca się zastosowanie głównej magistrali i podłączenie do niej urządzeń „po kolei” na odgałęzieniach bocznych nie dłuższych niż 10m.

W pobliżu przewodów komunikacyjnych nie należy umieszczać przewodów napięciowych, ponieważ ich sąsiedztwo może zakłucić sygnał komunikacyjny.

Jako przewody komunikacyjne zaleca się stosowanie ekranowanego przewodu 2x0,75mm2.

Polaryzacja w podłączeniu przewodów komunikacyjnych ma istotne znaczenie dlatego wszystkie urządzenia muszą być podłączone w jednakowy sposób (czerwony przewód zawsze z czerwonym, czarny z czarnym).

Maksymalnie w sieć można podłączyć do 256 urządzeń, jednak im większa ilość urządzeń w sieci tym większe opóźnienia w komunikacji. Dlatego ilość urządzeń zależy od rodzaju urządzeń (ich komplikacji, im bardziej zaawansowane urządzenia tym mniej urządzeń) oraz od długości magistrali sterowniczej. Przyjmuje się, że w ramach jednej sieci optymalnie podłącza się do 100 urządzeń.

Jeżeli zachodzi konieczność podłączenia większej ilości urządzeń zaleca się zbudowanie kilku niezależnych sieci a sieci te połączyć ze sobą przy pomocy dodatkowego urządzenia łączącego - routera.
Przykładowy schemat podłączenia:

[Obrazek: ib-system_nw-rs485_02.png]

ID

Każde urządzenie w sieci ma swój unikalny identyfikator sieciowy (ID).

Dzięki czemu można komunikować się z konkretnie wybranym urządzeniem.

Numer ID można nadawać każdemu urządzeniu indywidualnie, ale należy przy tym pamiętać aby ID w ramach jednej sieci się nie powtarzały.

W jaki sposób sprawdzić i przydzielić ID opisano w odpowiednim dziale dotyczącym konkretnego modelu w instrukcji.

Serwer

Gotową sieć urządzeń można podłączyć do głównego serwera komunikacyjnego. Serwerem takim może być dedykowane osobne urządzenie lub komputer klasy PC z odpowiednim oprogramowaniem (aplikacja IB-System lub inna).

Typowy komputer klasy PC ma port komunikacyjny typu COM. Jeżeli komputer nie jest standardowo wyposażony w taki port należy zamontować specjalną kartę rozszerzeń lub odpowiedni adapter USB -> COM (adapter umożliwiający przejście z USB na COM).

Ostatnim elementem łączącym sieć urządzeń z komputerem jest adapter łączący komputerowy port COM RS-232 z siecią typu RS-485. Jeden adapter RS-232/RS-485 obsługuje wszystkie urządzenia z jednej sieci.

Jeżeli jest kilka sieci i komputer pełni rolę routera, w komputerze powinno być tyle portów COM i adapterów RS-232/RS-485 ile wszystkich sieci (na jedną sieć przypada jeden port i jeden adapter).

Adapter RS-232/RS-485

W naszej ofercie dostępne są adaptery RS‑232/RS-485. Są one dostępne w naszym sklepie internetowym:


Adaptery należy podłączać jak poniżej przedstawiono:

[Obrazek: ib-system_nw-rs485_03_pl.png]

Komunikacja

Do komunikacji należy stosować:
 • prędkość: 4 800
 • tryb: asynchroniczny


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości