• 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Sterownik wodnego GWC
#1
Czy ten sterownik nadaję się do obsługi wodnego GWC tzn. przy ustawieniu zadanej temperatury (najlepiej 2 na grzanie i chłodzenie - lato zima) przełączy przepustnice i załączy pompę obiegową glikolu do wodnego GWC.
Czujnik lub 2 czujniki zamontowane na czerpni przed nagrzewnicą wodną.
Jeżeli nie ten to jaki sterownik można użyć ?
Pozdrawiam
Przemo
Najlepiej jak byłby jeden sterownik do sterowania rekuperatorem (np taki jak 3100FAN) i od razu mógł sterować wodnym GWC oraz miał możliwość podłączenia większej ilości czujników temperatury na czerpni wyrzutni, nawiewie i wywiewie i przed nagrzewnicą GWC by móc w pełni kontrolować działanie systemu wentylacji, najlepiej na linii 1-wire
Bo w ponoć najpopularniejszym rekuperatorze BRINK są tylko 2 temperatury na czerpni i wywiewie co nie daję pełnego obrazu pracy rekuperatora a w dodatku tylko do odczytu przy samym urządzeniu który najczęściej jest gdzieś na strychu.
Może warto pomyśleć o takim wypasionym sterowniku, może z kolorowym wyświetlaczem, z komunikacją wewnętrzną między drugim sterownikiem np w sypialni.
Sam BRINK nie proponuję żadnego lepszego sterowania oprócz przełącznika mechanicznego wiec taki "wypasiony" sterownik mógłby się dobrze sprzedawać ?
Proszę o odpowiedz, w razie pytań służę pomocą
  Odpowiedz
#2
Sterownik IB-Tron 1000GWC nadaje się do sterowania wodnym wymiennikiem ciepła. Przykład realizacji przedstawiono poniżej:

[Obrazek: water_to_air_exchanger_750px.png]

Rysunek jest oczywiście poglądowy i nie przedstawia wszystkich elementów, które mogą wystąpić w instalacji.

Sterownik IB-Tron 1000GWC mierzy dwie temperatury: zewnętrzną (za pomocą czujnika RT) oraz temperaturę powietrza po przejściu przez nagrzewnicę, gdy załączona jest pompa obiegu wody (glikolu lub solanki), za pomocą czujnika FT. O ile pomiar temperatury zewnętrznej RT odbywa się na bieżąco, o tyle pomiar temperatury powietrza FT przy załączonej nagrzewnicy musi odbywać się cyklicznie.

Należy zdefiniować odcinki czasowe, w jakich będzie odbywał się pomiar temperatury FT. Pomiar taki odbywa się zwykle co kilkanaście minut (jest to tak zwana przerwa testowa) i trwa około kilkudziesięciu sekund, do kilku minut (okres testowy). Okres testowy powinien być możliwie krótki, ale musi zagwarantować prawidłowe ustabilizowanie się temperatury powietrza po przejściu przez nagrzewnicę (rozgrzać musi się instalacja doprowadzająca wodę, nagrzewnica i wreszcie powietrze od nagrzewnicy).

Jeżeli po takim okresie testowym sterownik uzna, że korzystniejsze warunki temperaturowe zapewnia wodny wymiennik ciepła, to pompa pracuje dalej i pomiar temperatury FT odbywa się już na bieżąco. Również na bieżąco odbywa się pomiar temperatury RT, więc jeżeli korzystniejsze warunki wystąpią przy czerpni zewnetrznej, zostanie wyłączona pompa P1.

Jeżeli natomiast po okresie testowym korzystniejsze warunki wciąż zapewnia czerpnia zewnętrzna, pompa P1 zostaje wyłączona i jej ponowne załączenie ma miejsce dopiero po upłynięciu przerwy testowej.

Oczywiście możliwy jest również tryb chłodzenia, kiedy to sterownik będzie wybierał zimniejsze źródło.

Jeżeli chodzi o stworzenie bardziej zaawansowanego sterownika to nie prowadzimy obecnie prac w tym kierunku, jednak dysponujemy odpowiednią bazą sprzętową, więc nie jest wykluczone, że sterownik taki w przyszłości powstanie. Jesteśmy również otwarci na wszelkie propozycje, bo właśnie z nich w dużej mierze wyłania się końcowy obraz produktu.
  Odpowiedz
#3
a gdzie można znaleźć materiały dotyczące pracy w sieci ETHERNET, jak wygląda interfejs komunikacyjny itd. ?
Czym różni się IB-Tron 3100GWC ??
  Odpowiedz
#4
Niestety nie posiadamy wersji z komunikacją poprzez Ethernet. Nie mam informacji, czy taka wersja w ogóle powstanie. Największe szanse na powstanie ma wersja z komunikacją RS-485, gdyż posiadamy już bazę sprzętową (sterownik IB-Tron 1000NW). Nie zostało jednak jeszcze napisane odpowiednie oprogramowanie.

Model 3100GWC również nie został jeszcze opracowany. Na razie rodzina produktów "3100" jest systematycznie wprowadzana do sprzedaży. Jest to swego rodzaju alternatywa dla serii "1000", bardzo zbliżona funkcjonalnie. Sterownik jest mniejszy, nie ma charakterystycznej klapki i posiada 5 przycisków zamiast kilkunastu. Możliwości są właściwie identyczne. Seria "3100" jest następczynią serii "1000", docelowo będzie obejmowała więcej urządzeń (już posiadamy termostaty wielokanałowe i sterownik rekuperatora, których nie było w serii "1000") i prawdopodobnie będzie dłużej rozwijana.

Opracowanie sterownika różnicowego (odpowiednik 1000HTD) i sterownika GWC (odpowiednik 1000GWC) jest planowane w niedalekiej przyszłości. Początkowo będą miały one funkcjonalność odpowiedników z serii "1000" i będą stopniowo rozwijane.
  Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości