• 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Sterowanie ciepłym powietrzem
Znalazłem Państwa oferty na Allegro, a ponieważ szukam układu sterowniczego dla układu, który zamierzam zbudować, więc postanowiłem poprosić Państwa o poradę.

Zamierzam przerobić układ wentylacji z odzyskiem ciepła na układ wykorzystujący część gorącego powietrza z kominka do podgrzewu powietrza nawiewanego do pomieszczeń. Schemat układu pokazany jest na załączonym rysunku.
Ponieważ planuję podłączyć gorące powietrze do kanału wywiewnego, który wchodzi do rekuperatora, więc muszę ograniczyć maksymalną temperaturę powietrza zasysanego przez rekuperator do około 40 st.C. Obecnie powietrze wywiewane ma temperaturę około 20-22 st.C (tyle co w pomieszczeniach wentylowanych).
Dzięki wzrostowi temperatury wywiewanego powietrza, uzyskam wyższą temperaturę powietrza nawiewanego do pomieszczeń - odzysk ciepła przez rekuperator.
Docelowo chciałbym mieć temperaturę na nawiewie 19-21 st.C (obecnie mam około 15 st.C na nawiewie - a żona krzyczy, że jej wieje zimnym powietrzem).

Proszę o poradę, czy taki układ sterowniczy jest możliwy do wykonania oraz jakie byłyby koszty zakupu takiego układu (sterownik + elementy wykonawcze) w Państwa firmie.

Z góry dziękuję.

Tomasz Mitz

Załączone pliki Miniatury

Pod użytkownikiem e-mail_contact znajdują się wybrane wypowiedzi/pytania kierowane do naszej firmy drogą e-mailową. Nie jest to prawdziwy użytkownik forum.
  Odpowiedz
Witam,
W nawiązaniu do Pańskiego e-mail'a przesyłam Panu instrukcję do sterownika który by Panu się sprawdził a mianowicie Ib1000 HT
Termostat mierzy temperaturę w pomieszczeniu reprezentatywnym za pomocą wbudowanego
czujnika RT( potrzeba do przedłużyć i umieścić przy lub w anemostacie nawiewnym).
Steruje on temperaturą wychodzącą z nawiewu przez otwarcie lub zamknięcie
przepustnicy. Jeżeli temperatura RT jest niższa, niż temperatura zadana na termostacie,
następuje podanie fazy na wyprowadzenie nr 6 termostatu (otwarcie przepustnicy). Gdy
temperatura w pomieszczeniu osiągnie zadaną wartość, zawór jest zamykany (podanie fazy
na wyprowadzenie nr 5 termostatu).
Dodatkowo w czasie otwarcia zaworu termostat kontroluje temperaturę powietrza zasilania
(czujnik FT umiejscowiony przy wlocie powietrza w recuperatorze).
Jeżeli temperatura ta przekroczy zadany limit (na przykład 40 ºC) to następuje
bezwarunkowe zamknięcie zaworu, nawet jeśli temperatura w pomieszczeniu (czujnik
RT) nie osiągnęła jeszcze zadanej wartości. Ponowne otwarcie zaworu nastąpi po przestygnięciu powietrza.
Koszt sterownika 145 złotych brutto
Przepustnica w zależności od przekroju http://insbud.org/pl/produkty-8808744672...ikiem.html
Dodatkowo przewody w zależności od długości.

Pozdrawiam,
  Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości