• 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
sterownik do połączenia trzech źródeł ciepła
#1
Witam,

Zmagam się od jakiegoś czasu z temetem ogrzewania i CWU w moim domu.

Chcę połączyć trzy źródła ciepła: piec gazowy, kominek z płaszczem wodnym i piec na paliwa stałe.

Piec na paliwa stałe i kominek w płaszczem wodnym nają być podłączone do bufora i ogrzewać zgromadzoną w nim wodę. Piec gazowy ma nie dogrzewać bufora. Priorytet CWU miałby być realizowany przez IB-Qxx-3.

Instalacja ma działać następująco:
a) jeżeli w buforze jest zimna woda to całą instalację ma grzać piec gazowy
b) jeżeli w buforze jest ciepła woda, ale temperaura jest zbyt niska do zasilania instalacji (grzejniki, połogówka i CWU(priorytet)) to piec gazowy ma brać wodę z górnych warst bufora, pogrzewać ją do zadanej temperatury i wysyłać na instalcję
c) jeżeli w buforze jest gorąco woda, to ma być ona kierowana bezpośrednio na instalację (tzn. z pominięciem pieca gazowego)

Mój problem zatem sprowadza się do broblemu połączenia dwóch żródeł ciepła: pieca gazowego i bufora.

Podobny schemat znajduje się na Państwa forum http://www.ib-forum.net/showthread.php?tid=95 ale żródła ciepła są inne.
Zastanawiam się czy dodatkowo nie dodać jeszcze jeden zawór trójdrożny aby woda powrcająca z instalcji (grzejniki, CWU) przy spełnieniu udpowiednich warunków (porównanie temperatury z temperaturą w buforze) nie była kierowana do pieca gazowego zamiast do bufora.
W takim przypadku powinienem chyba zastosować IB-Tron 3100HT-4Z-BL?

Proszę o pomoc z doborze sterowników i zaworów do takiej instalacji.
  Odpowiedz
#2
Jaką ma pojemność ma zbiornik buforowy CO? Czy posiada ją jakąś wężownicę? Jeżeli nie, to czy kominek i kocioł na paliwo stałe pracują w systemie zamkniętym? Rozumiem, że kocioł gazowy posiada standardowe wejście do podłączenia termostatu pokojowego? Zasobnik CWU jest z jedną wężownicą czy z dwoma? A może posiada dodatkowo grzałkę elektryczną? Pomysł z kierowaniem wody powracającej z instalacji bezpośrednio do kotła gazowego (z pominięciem bufora) jest dobry - należałoby mierzyć, czy woda ta ma temperaturę wyższą niż woda w górnej części bufora. Chyba, że bufor nie ma dużej pojemności - wówczas może lepiej nie dokładać dodatkowego zaworu, a temperatura wody w górnej części bufora i tak szybko wzrośnie. Proszę podać mi szczegóły techniczne, o które pytałem, a wówczas zaproponuję schemat.
  Odpowiedz
#3
a więc tak:
bufor chciałem taki 500L (może większy), miał być bez wężownic (ewentualnie jedna wężownica tak przyszłościowo do kolektorów), komiek pracuje w układzie zamkniętym, a kocioł na paliwa stałe w układzie otwartym, ale miał być podpięty do bufora przez wymiennik.
zasobnik CWU miał być z jedną wężownicą, bez grzałki elektrycznej.
co do pieca gazowego nie zdecydowałem jeszcze jaka to będzie marka, ale myślę że będzie możliwość podłączenia termostatu (jeżeli będzie potrzeba to kupię taki żeby była możliwość).
Więcej o planowanej instalacji można poczytać na innym forum
  Odpowiedz
#4
i jak z tym schematem?
  Odpowiedz
#5
Poglądowy schemat wraz z opisem zamieszczam poniżej:

[Obrazek: schemat.png]

Kominek z płaszczem wodnym oraz kocioł na paliwo stałe ładują bufor CO. W roli sterownika do kominka widziałbym sterownik różnicowy IB-Tron 1000HTD. Sterownik ten będzie porównywał temperaturę w punkcie A z temperaturą w punkcie C i załączał pompę P1 gdy zostanę spełnione jednocześnie dwa warunki: temperatura w punkcie A będzie większa od zadanej wartości (przykładowo 50ºC - będzie to znak, że w kominku się pali) i temperatura w punkcie A będzie wyższa od temperatury w punkcie C o zadaną wartość (wynoszącą zwykle kilka ºC, odpowiadającą stratom w instalacji). Jeżeli któryś z tych warunków przestanie być spełniony, pompa P1 zostanie wyłączona.

Na tej samej zasadzie będzie się odbywać obsługa pomp: P2A i P2B (drugi sterownik IB-Tron 1000HTD), z tym, że pod uwagę będą brane temperatury w punktach: B i C.

Następnym zagadnieniem jest kwestia odbioru ciepła z bufora. Odbiory mogą być dwa: zasobnik CWU i instalacja CO, przy czym założono priorytet przygotowywania CWU. Jako termostat zasobnikowy dobrze sprawdzi się sterownik IB-Tron 1000HT, mierzący temperaturę w punkcie E. Gdy temperatura ta spadnie poniżej ustawionej wartości, zawór Z1 zostanie ustawiony na przepływ w kierunku AB-B, oraz zostanie załączone odpowiednie źródło ciepła (bufor - poprzez pompę P3, lub kocioł gazowy).

Drugim odbiorem ciepła jest instalacja CO. Centralne ogrzewanie jest uruchamiane, gdy temperatura pokojowa jest poniżej zadanej wartości (w roli termostatu pokojowego można wykorzystać sterownik IB-Tron 1000HT) i nie ma żądania podgrzewania zasobnika CWU.

Woda powracająca z wężownicy zasobnika CWU lub instalacji CO może być kierowana do bufora lub bezpośrednio do kotła gazowego. O tym, w jakiej pozycji ustawiony jest zawór Z3, decydował będzie kolejny sterownik różnicowy IB-Tron 1000HTD. Jeżeli temperatura w punkcie F będzie wyższa, niż temperatura w punkcie D, to woda będzie "omijać" bufor - zawór będzie ustawiony na przepływ w kierunku AB-A. W przeciwnym wypadku zawór będzie ustawiony na przepływ w kierunku AB-B i woda będzie płynąć przez bufor.

Pozostaje jeszcze kwestia sterownika, który będzie miał za zadanie rozstrzygać, czy woda w buforze jest wystarczająco ciepła, aby zasilać CO lub zasobnik CWU, czy musi być dogrzewana przez kocioł gazowy. W tym celu można użyć dowolnego termostatu, mierzącego temperaturę w punkcie D, na przykład kolejnego sterownika IB-Tron 1000HT.
  Odpowiedz
#6
jeżeli założymy że kominek i kocioł na paliwa stałe mają swoje steriwania do pracy i pompek to czy sterowanie pozostałą częścią instalacji można powierzyć IB-Tron 3100HT-4Z-BL?
zamiast czterech sterowników (trzech IB-Tron 1000HT i jednego IB-Tron 1000HTD) byłby jeden sterownik IB-Tron 3100HT-4Z-BL
  Odpowiedz
#7
czy IB-Tron 1000HT i IB-Tron 1000HTD mają już w komlecie czujniki temperatury czy trzeba osobno dokupować?
które zawory najlepiej współpracują z tymi sterownikami-termostatami?
  Odpowiedz
#8
Jeżeli kominek oraz kocioł na paliwo stałe posiadają swoje sterowniki, to pozostała część układu mogłaby być sterowana przez IB-Tron 3100HT-4Z, jednak należy liczyć się z pewnymi ograniczeniami. Przede wszystkim, przełączanie zaworu Z3 nie mogłoby się odbywać w oparciu o różnicę temperatury pomiędzy punktami F i D, gdyż sterownik ten nie posiada funkcji regulacji różnicowej. Przełączanie Z3 musiałoby się więc odbywać jedynie w oparciu o wartość temperatury w punkcie F. Pozostałe, opisane wcześniej funkcje układu, pozostają bez zmian.

Jeżeli chodzi o sterowniki serii "1000", to posiadają one jedynie wbudowany czujnik temperatury - termistor NTC 10k, na kilkunastocentymetrowym odcinku przewodu. Czujnik ten można w razie potrzeby przedłużyć, osłonić mechanicznie (np umieścić w tulejce metalowej), lub dokupić gotowy czujnik TSC820x.

Jeżeli chodzi o zawory trójdrogowe to polecam zawory kulowe serii IB-Qxx-3.
  Odpowiedz
#9
a jaki duży powinien być bufor ciepła?

czy ta instalacja będzie dobrze działać?
czy może istnieje ryzyko że będzie szwankować...
  Odpowiedz
#10
przemyślałem sprawę i zawór Z3 (odcinający bufor) mógłby być sterowany w zależności od temperatury w buforze (punkt D) a nie w punkcie F.
wtedy całość obsługi załatwiałby jeden sterownik, tak?
  Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości