• 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Instalacja solarna; " Kominek, wspomagnie c.o. Pompa ciepła" wersja 2
#1
Poniżej przedstawiony schemat pokazuje w jaki sposób można wspomóc centralne instalacją solarną i kominkową oraz pompę ciepła - wykorzystując zbiornik kombinowany.
[Obrazek: pompa_cz2.png]

Działanie:

Układ solarny jest sterowany klasycznie, czyli dokonuje pomiaru różnicy temperatur T0 i T2, jeżeli różnica jest na odpowiednim poziomie (2-3 stopnie powyżej straty na orurowaniu instalacji) zostaje uruchomiona pompa układu solarnego (obieg pierwotny) i ciepło zaabsorbowane przez kolektory jest ładowane do zbiornika. W ten sposób zbiornik nie jest nigdy wychładzany.

Układ solarny ładuje ciepło na całą wysokość zbiornika. Ponieważ układ ma aktywnie wspomagać centralne ogrzewanie powinno zastosować się większą połać kolektorów. Można inwestycje rozłożyć na dwa etapy, początkowo montując jeden/dwa kolektory z możliwością przeszłego dołożenia dodatkowego kolektora. W zbiorniku wewnętrznym, woda pitna będzie osiągać wysokie temperatury (powyżej 80 st. C). Aby zabezpieczyć użytkowników przed poparzeniem oraz w celu oszczędzenia ciepłej wody, na wyjściu ze zbiornika jest montowany zawór trójdrogowy mieszający termostatyczny. Miesza on gorącą wodę ze zbiornika z zimną wodą z wodociągów w takich proporcjach aby woda dochodząca do kranów miała właściwą temperaturę. Temperaturę wyjściową ustawia się bezpośrednio na podziałce zaworu. Dzięki temu mając zbiornik wewnętrzny 100l rozgrzany do temperatury 80 st. C rzeczywistej c.w.u. jest ok. 140l – w zależności od temp. wody w wodociągu i nastawy zaworu termostatycznego.

W identyczny sposób jest sterowany układ kominkowy.

Pompa ciepła ładuje zbiornik buforowy tylko w nocnej taryfie, kiedy energia elektryczna jest najtańsza. Umożliwia to najtańszą eksploatacje układu. Pompa ciepła ładuje cały bufor do maksymalnej temperatury jaką może wytworzyć (zależy od pompy ciepła, typowo ok. 50 st. C).

Jeżeli w górnej części zbiornik (T3) temperatura spadnie poniżej wartości komfortowej, układ sterujący chce bezwzględnie dogrzać zasobnik najszybciej. Zawór trójdrogowy (3) jest przestawiony tak aby przepływ był w kierunku AB-B, zostaje uruchomiona pompa ciepła niezależnie od aktualnej taryfy. Jeżeli w górnej części zbiornika zostanie osiągnięta zadana temperatura termostat przestawi zawór trójdrogowy (3) tak aby przepływ był w kierunku AB-A. Pompa ciepła zostaje wyłączona lub (jeżeli jest to taryfa nocna) nadal ładuje zbiornik. Sterowanie układem kominkowym powinno odbywać się na zasadzie pomiaru różnicy temperatur w kominku (na wymienniku) i w dolnej części zbiornika. Kominek również ogrzewa cały zbiornik.

Termostat pokojowy (2), mierzy temperaturę w pomieszczeniu reprezentacyjnym. Jeżeli jest potrzebne dogrzanie pomieszczeń następuje uruchomienie pompy c.o. Ciepło zgromadzone przez układ jest odbierane ze zbiornika i posyłane na c.o. jeżeli temperatura powrotu jest na niskim poziomie kocioł zostaje uruchomiony tak aby wspomóc c.o.
Uwagi:
Przedstawiony schemat jest poglądowy nie wrysowano niezbędnych elementów tj. filtry, odpowietrzniki, zawory zwrotne itp.

Na schemacie nie umieszczono naczynia przeponowe, które w układach buforowych musi być większych rozmiarów - 8% zładu wody w instalacji, czyli przy zastosowaniu zbiornika 800l należy stosować min. 65l naczynie.

Dla sterowania pompy ciepła zastosowano wyjście H1 z IB-TRON 4000 sol

Poniżej przedstawiono schematy elektryczne podłączenia w/w układu:
[Obrazek: pompa_cz2a.png]
  Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku
Instalacja solarna; " Kominek, wspomagnie c.o. Pompa ciepła" wersja 2 - przez s.sendek - 2010-04-06, 10:35

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości